fbpx

W ostatnim czasie zderzyłem się z wieloma światami. Tym, który w wyniku ograniczeń gospodarki już traci pracę, tym z TV i tym na LinkedIn. W rezultacie można odnieść wrażenie, że wiele osób zostało dotkniętych obecną sytuacją. Każda taka sytuacja stwarza nowe możliwości. Spójrz na to z innej strony może dzięki temu wejdziesz na wyższy poziom kariery. Jedną z niełatwych decyzji jak i ja podjąłem w ostatnim czasie jest odejście z etatu 🙂

Wpis, który przygotowałem kieruje do osób, które działają na trybie wiecznej analizy i strachu w podejmowaniu decyzji. Mam kilku takich znajomych, którzy od kilku lat zbierają się z opuszczeniem firmy, a w rezultacie są w niej do dzisiaj.

Nawet jeżeli sytuacja na rynku pracy nie wygląda na kolorową, podejęcie decyzji o odejściu z etatu czy zmiana pracodawcy może być punktem zwrotnym w Twojej karierze. Musisz włożyć w to trochę energii.

Wykonaj analizę SWOT

Nawet mając bezpieczną pozycję w firmie musisz wykonać raz w roku ocenę samego/samej siebie. Analiza SWOT (Strength, Weakness, Opportunity, Threat) pomoże Tobie w ocenie potencjału i wartości jakie sobą reprezentujesz. Taką analizę możesz przeprowadzić zapisując odpowiedzi na kartce papieru odpowiadając na takie pytania jak:

  • Jakimi umiejętnościami dysponuje na obecnym stanowisku?
  • W jakim obszarze mam braki i chce je uzupełniać?
  • Jakie są moje cele zawodowe?

Robiąc sobie taki własny rachunek sumienia na pewno pojawią się dodatkowe pytania, które sobie zadasz. W procesie samooceny ważne jest to, aby nie ściemniać i szczerze ocenić swoje mocne i słabe strony. W wyniku tej analizy może okazać się, że marnujesz się w obecnej firmie albo na konkretnym stanowisku, które grzejesz już 10 lat. Wtedy nie warto zwlekać. Zdefiniuj krótko oraz długoterminowe cele. Nie zapominaj o tym, aby na bieżąco śledzić swoją listę i weryfikować postępy.

Ciągła nauka i rozwój

Nawet jeżeli pracujesz w super firmie, która ma owocowe wtorki musisz pamiętać o ciągłym rozwoju. Obserwuj zmiany w branży, w której pracujesz. Poświęć czas na zdobycie nowych umiejętności. „Im więcej się uczysz, tym więcej zarobisz” powiedział kiedyś Warren Buffett. Z tymi słowami nie ma co dyskutować. Możesz skupić się na zdobyciu umiejętności, które przysłużą się do podwyżki, zmiany stanowiska na lepsze lub jedno i drugie, ale w innej firmie. Pomyśl o kursach online. Aktualnie jest to jedna z dostępnych, ale i skutecznych metod nauki. Pod jednym warunkiem, że przezwyciężysz problemy związane z brakiem skupienia w domowych warunkach, samodyscypliną.

Strefa komfortu – opuść ją

Klasyka gatunku i przereklamowany tekst? Może i tak, ale jeżeli chcesz wejść na wyższy poziom swojej kariery to musisz poczuć raz na jakiś czas dreszcz emocji. Kiedy pracujesz od jakiegoś czasu w jednej firmie, przyzwyczajasz się do miejsca. Znasz już ludzi, z którymi pracujesz, otoczenie oraz zakres obowiązków. Poza nowymi zadaniami, które zgrubsza jesteś w stanie ogarnąć, nic nowego Ciebie nie zaskoczy. Podjęcie decyzji o zmianie pracodawcy albo opuszczenie etatu na rzecz samozatrudnienia to już jest coś! Prawdziwe opuszczenie strefy komfortu 🙂 ale przebrnięcie przez ten etap daje pewne uczucie spełnienia.

Sieć kontaktów

Budowanie sieci kontaktów jest ważnym elementem nie tylko społecznie, ale również zawodowo. Ważne jest to, aby grono znajomych nie ograniczało się tylko do firmy, w której pracujesz. Udział w konferencjach, szkoleniach stacjonarnych, obecność w sieci pozwoli Ci na spotkanie osób o podobnych zainteresowaniach. Osoba z takiego grona może pomóc w osiągnięciu Twojego celu, ale również być dobrym rozmówcom na wiele tematów. Postaw również na rozmowy, z których nie wynika tylko potrzeba „załatwienia czegoś”.

Nowe możliwości

Bądź świadom/świadoma swojego potencjału i umiejętności, które posiadasz. Rozwijaj się stale i poświęć czas na zdobywanie ciekawych kontaktów. Jeżeli włożysz odrobinę energii nowe możliwości pojawią się na horyzoncie. Podejmowanie decyzji o zmianie pracy nigdy nie jest łatwe, chyba, że pracujesz w toksycznym środowisku. Obecnie jest tyle możliwości związanych z rozwojem w obszarze nowych technologii oraz tradycyjnych branż, że szkoda byłoby to zmarnować.

Trzymam kciuki za Twoją zmianę i wejście na wyższy poziom kariery!